Rowery i kolorowe plakaty

Koncepcja
Lokal do generalnego remontu o bardzo nieciekawym układzie funkcjonalnym wymagał gruntownej przemiany. W zakresie prac była wymiana okien, przebudowa ścian, wymiana podłóg z zachowaniem zastanego parkietu oraz pełny projekt wykonawczy z kosztorysem i nadzorem autorskim.

Młodzi właściciele urzekli mnie otwartością na pomysły i serdecznym uśmiechem. Był też dziadek, którego nie poznałam, ale od początku wiadomo było, że na pewno będzie pomocny przy wykonaniu nietypowych elementów z drewna i stali.

Do wykorzystania w nowo powstającej przestrzeni była seria kolorowych plakatów i to one stały się dla mnie punktem wyjścia do stworzenia koncepcji tego wnętrza.

Drugim istotnym elementem były pasje właścicieli i ich umiłowanie do jazdy na rowerze i gry w tenisa. Na rowery i sprzęty sportowe musiałam zaprojektować wygodne i łatwo dostępne miejsca.

Pierwsza wersja była bardziej modernistyczna, zabudowana, klimatyczna. Ta okazała się zbyt mroczna dla młodych właścicieli.
Druga wersja została zaakceptowana do realizacji.
Świetliste i kolorowe przestrzenie pokoju dziennego, sypialni i korytarza tonuje utrzymana w jasnych i ciepłych kolorach łazienka i kuchnia.

Kosztorys
KosztorysDo projektu tego mieszkania przygotowany był pełny kosztorys obejmujący wyceny prac wykonawczych, stolarskich oraz wszystkich elementów składających się na wyposażenie i dekoracje. Moi klienci nie musieli się więc zastanawiać, czy wystarczy im środków na wyremontowanie mieszkania zgodnie z projektem. Kwoty w kosztorysie były przepracowane i modyfikowane do momentu pełnej ich akceptacji przez właścicieli. Po tym etapie pozostało nam wybrać konkretne już materiały wykończeniowe.
Materiały
Materiały dające ponadczasową bazę pozwalają modyfikować klimat, styl i dramaturgie wnętrza w sposób łatwy i niewymagający dużych nakładów finansowych.
Wnętrza z dużą nawet dawką koloru mogą mieć bardzo neutralną bazę. Lubię stosować takie rozwiązania, bo przez lata pracy w tej branży przekonałam się, że moda i upodobanie do konkretnych materiałów i kolorów szybko mija.

Łatwiej wymienić jest w domu obraz na ścianie, poduszki na kanapie czy nawet krzesło niż meble kuchenne, płytki na podłodze czy wyposażenie łazienki. Tak też wybrane zostały materiały w wypadku tego mieszkania. Pomimo wrażenia wielobarwności baza tego projektu jest neutralna i są to beże, ciepłe szarości i biele.
Wytyczne dla wykonawców
Prace wykonawcze przeprowadzała ekipą, z którą wcześniej nie miałam okazji pracować. W takich wypadkach wszystkie wytyczne wykonawcze przygotowuję ze szczególną uważnością na detal.

Nie wszyscy wykonawcy pracują tak samo i nie każdy trzyma się odpowiednich standardów. Zdarzyło mi się oddać projekt, którego wykonanie było zgodne z wytycznymi (układ płytek, wymiary, kolory), ale docięcia płytek na narożnikach, cięcia spadku w brodziku lub grubości fug wykonane były nieestetycznie. Przywiązuje do tego dużą wagę, bo takie elementy potrafią całkowicie zrujnować moją wizję i oczekiwania właścicieli. Dlatego w teczce z wytycznymi opisuję każdy szczegół, który może być istotny w trakcie prac wykonawczych.

Meble i lampy
Do neutralnej bazy ścian i podłóg chcieliśmy dodać dużo koloru. Sofa skomponowana jest z czterech rodzajów tapicerki, a krzesła z trzech jeszcze innych. Kolory tkanin miały się przenikać i uzupełniać, dlatego wszystkie dobierane były z próbników tkanin i wykonywane na zamówienie.

Elementy z litego drewna, które miały dodać jakości wykonane były przez dziadka właściciela mieszkania. Wykonał on dla nas stół, barek i półki, a stolarz pomógł w ich montażu.

Lampy w większości wybrane były już na etapie koncepcji, ale pojedyncze modele dobieraliśmy już na samym końcu.

Podsumowanie
Co okazało się problematyczne
Projekt od początku przebiegał bez większych utrudnień i niespodzianek. Jedynym problemem na etapie prac były popękane płytki, które trzeba było w szybkim czasie domówić i uzyskać uznanie reklamacji. Dzięki temu, że zamawialiśmy je w zaprzyjaźnionym sklepie, wszystko przebiegło sprawnie i bez większych problemów.
Na etapie wyposażania lokalu w meble zawiódł nas jeden z ich dostawców, który nie wywiązywał się z umowy. Po wielokrotnych interwencjach z mojej strony i ze strony klientów udało się meble odzyskać, ale przysporzyło to wszystkim mnóstwa niepotrzebnych emocji i nerwów, a meble dotarły w ostatniej chwili przed pojawieniem się nowego członka rodziny.
W trakcie prac musieliśmy zmienić stolarza, ponieważ wcześniej zakontraktowany i sprawdzony stolarz z powodów osobistych wycofał się z umowy. Prace stolarskie trwają długo i nie łatwo było mi znaleźć solidnego stolarza, który mieścił się w ustalonym już wcześniej terminie i budżecie. I z tej sytuacji udało nam się wyjść obronna ręką
Pozytywne zaskoczenia
Praca z nieznaną mi wcześniej ekipą zawsze budzi moje wątpliwości i obawy. Tym razem firma wykonawcza zaproponowana przez właścicieli była naprawdę fachowa.
Jestem pozytywnie zaskoczona efektem jaki dały trzy duże tafle lustra w przestrzeni dziennej i kuchni. Przenikające się przestrzenie i odbijające pomieszczenia czasami zaburzają spokojny odbiór otoczenia i wzbudzają niepokój. Tutaj udało mi się osiągnąć efekt, o który od początku mi chodziło. Lustra powodują, że kolorowe elementy wnętrza odbijają się tam, gdzie jest spokojniej i odwrotnie. Dodatkowo niwelują efekt dzielących pomieszczenia ścianek w których ukryte są szafy. Lustra w oczywisty sposób dodają przestrzeni i światła i tak jest i w tym przypadku.
Niebieska pastelowa kuchnia wyglądała dobrze na wizualizacjach, ale czym innym jest mały obrazek, a czymś zupełnie innym meble w skali 1 : 1. W realu te delikatnie błękitne meble w zestawieniu z ciemnym drewnem, szarościami i ceramicznymi płytkami na ścianach dały bardzo zadowalający efekt i pozytywnie mnie zaskoczyły.