Kolor i forma

magdalena wajda
magdalena wajda
magdalena wajda
Zdjecia: Marta Behling

Koncepcja

Bryła 3D przygotowana na etapie koncepcji

Tworzenie koncepcji zaczynam zwykle od układu funkcjonalnego i jakiegoś jednego wybranego elementu, który współgra z opowieścią klientów o ich wymarzonym wnętrzu, a mnie inspiruje na tyle, że wokół niego mogę rozbudowywać resztę przestrzeni.W wypadku tego mieszkania były to tapety.

Klienci wiedzieli dokładnie czego chcą i jak ma to wyglądać, ale nie potrafili porozumieć się z poprzednim biurem projektowym z którego usług zrezygnowali. Wszystko co udało im się dopracować to były wzory tapet, które skradły ich serca.

Wzory pomogła klientom wybrać Katarzyna Szantyr-Blaim z którą współpracowaliśmy przy aranżacji i nadzorze.

Tapety, które widać na zdjęciach sypialni, salonu, pokoju dzieci i korytarza były elementami wyjściowymi narzuconymi z góry.

magdalena wajda
Wzory tapet wybrane jako wytyczne dla kolorystki i stylu wnętrz.
magdalena wajda
magdalena wajda
magdalena wajda

To kolorystyka tych tapet oraz ich wzory nawiązujące stylem do Art Deco stały się punktem wyjścia do stworzenia koncepcji tego projektu.

Pierwsza teczka koncepcyjna przekazana klientom

Materiały

Lastriko i klepka dębowa z odzysku miały być materiałami wiodącymi na podłogach. O ile klepkę udało nam się odratować, o tyle lastriko okazało się niemożliwe do wykonania metodą wylewania ze względu na niewielki metraż i cenę. Płytki lastriko nie wchodziły w grę, bo klienci nie akceptowali fug i cięć wzoru.

magdalena wajda
Wybór materiałów z próbników.

Zdecydowałam się całkowicie zmienić materiał i pójść w stronę spokojnej, ponadczasowej i bardzo praktycznej w użytkowaniu z dziećmi szarości w postaci wielkoformatowych płyt. Po raz kolejny potwierdziło się, że ograniczenia są źródłem kreatywności. Nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy pojawiający się problem lub ograniczenie narzuca zmianę, a ta w konsekwencji okazuje się rozwiązaniem lepszym lub równie dobrym co pierwotna wizja.

magdalena wajda
Zdjecia: Marta Behling

Reszta materiałów wybierana była długo i nie bez problemów. Nietypowe rozwiązania kolorystyczne ceramiki łazienkowej trudne były do obejrzenia nawet na próbkach. Część wybranych kolorów została wycofana z produkcji już po ostatecznie dokonanych przez klientów decyzjach.

magdalena wajda
Zdjecie: Marta Behling

Udało się finalnie uzyskać efekt na którym bardzo mi zależało, a więc przenikania się kilku dominujących kolorów pomiędzy pomieszczeniami, różnicowania tonacji i nasycenia tych samych barw oraz nawiązania do wybranych na samym początku tapet.

magdalena wajda

Na etapie pracy nad stolarką doszły do tego kolory lakierów i blatów. Klientów kusiły intensywne kolory, ale udało mi się ich przekonać do bardziej stonowanych, ale nadal odważnych rozwiązań.

magdalena wajda
Zdjecie: Marta Behling

Wytyczne dla wykonawców

Wytyczne dla wykonawców i uroki starej kamienicy.

magdalena wajda

Wytyczne do wykonawców opisuję zawsze bardzo szczegółowo starając się przewidzieć wszelkie okoliczności związane ze specyfiką materiałów, rutyną nieznanych mi wykonawców czy logistyką. Stare kamienice rządzą się własnymi prawami.

magdalena wajda

Wiadomo, że ściany są krzywe, ale tutaj sufit uciekał nam 4 cm na szerokości pomieszczenia, co pomimo zastosowania sztukaterii i gzymsów trudne było do zgubienia. Coś udało nam się oszukać i zamaskować, ale była to praca przypominająca bardziej rzeźbę niż projektowanie, więc tutaj ukłony dla stolarzy i sztukatorów.

magdalena wajda
magdalena wajda

Stolarka i detal

magdalena wajda

Jednym z pierwszych elementów, który wymyśliłam tworząc te wnętrza była ściana z luster z dekoracyjnymi szprosami. W tym samym klimacie zaprojektowałam fronty szaf w przedpokoju i są to elementy tej przestrzeni, z których jestem wyjątkowo zadowolnona. W ścianie z postarzanego lustra w sypialni ukryte są drzwi do łazienki. Tafla antycznego lustra odbija światło wpadające przez duże okna i powoduje, że przestrzeń sypialni przenika dalej w głąb pomieszczenia. Postarzenie lustra daje ciekawy efekt odrealnienia odbitej rzeczywistości, lekko ją przyciemnia, miejscami zaciera, a kolorom i wzorom dodaje szlachetności.

Lustra w przedpokoju optycznie poszerzają wąski korytarz.

magdalena wajda
Fragment wytycznych dla stolarza i zdjęcie gotowego mebla.
magdalena wajda

Sztukaterie to element, który uwielbiam. Tutaj dużo mamy ukrytego w nich oświetlenia, co dało spektakularny efekt zwłaszcza o zmierzchu. Ale najciekawsze dla mnie są tu listwy wykańczające krawędzie płytek wykonane na zamówienie oraz przepiękny minimalistyczny osprzęt.

magdalena wajda

W związku z tym, że chcieliśmy uzyskać dużo przestrzeni do przechowywania, to wiele szaf, drzwi i elementów technicznych (np. klimatyzatory) zostało ukrytych za bezuchwytowymi frontami, drzwiami chowanymi w ścianie i maskownicami.

magdalena wajda

W całej zabudowie stolarskiej pojawiają się zaoblenia, ryflowane szkło, miedziane wykończenia i podświetlenia.

Meble i lampy

magdalena wajda
Zdjecie: Marta Behling

Meble w tym mieszkaniu są bardzo starannie wyselekcjonowane, minimalistyczne i wysokiej jakości. Większość lamp wybraliśmy znacznie wcześniej ze względu na ich dekoracyjny charakter dopełniający formy we wnętrzu (lampy w sypialni, kuchni czy pokoju dzieci) Ich wygląd był bardzo ważny, ale nie mniej istotna była tu barwa światła. Żarówki do lamp dobieraliśmy na miejscu, żeby uzyskać jak najlepszy efekt końcowy.

Rysunki koncepcyjne i modele 3D

magdalena wajda
Zdjęcie zrealizowanego projektu oraz rysunek z teczki koncepcyjnej.

Do tego projektu narysowałam ilustracje, które pokazywały mój wiodący pomysł na zaaranżawanie przestrzeni pokoju dziennego i kuchni. Klientom zależało na wizualnym oddzieleniu kuchni od reszty pokoju oraz możliwości zasłonięcia częstego na blatach kuchennych bałaganu. Wcześniejsze pomysły poprzednich projektantów były całkowicie chybione.

magdalena wajda

Nie zawsze posiłkuje się szkicami w prezentacji projektu. Częściej pokazuje go klientom w formie bryły 3D i wizualizacji.

magdalena wajda

Podsumowanie

Koncepcja do tego mieszkania powstała w miesiąc, ale prace wykończeniowe trwały ponad rok. Nadzór autorski był najtrudniejszym i najbardziej wymagającym etapem. Klienci nie korzystali z wykonawców, z którymi zwykle pracuję, więc zarówno ekipę remontową jak stolarzy, szklarzy i sztukatorów poznawałam w trakcie realizacji.

W zakresie tego projektu nie było kosztorysu. Klienci sami decydowali które elementy wyposażenia są zgodne z ich założeniami finansowymi.

Był to bardzo wyczerpujący i wymagający projekt, którego efekty są dokładnie takie, jak je sobie wyobrażałam.

Co mnie zdziwiło:

  • Dekoracyjny klimatyzator w pokoju dzieci w formie ramy na obraz okazał się nieatrakcyjny z boku i trochę psuje to efekt. Niestety nie wszystkie sprzęty da się obejrzeć przed zamówieniem, a zdjęcia nie zawsze oddają wszystkie detale.
  • Ruchome lamele w kuchni nie ustawione w jednej linii zaburzają efekt wizualny
    magdalena wajda
    Zdjecie: Marta Behling
  • Odkryte okna w salonie, pomimo tego, że były wymieniane na nowe, drewniane i stylowe, wydają się zbyt puste.Teraz dodałabym im rolety rzymskie lub lekkie gładkie firany.

Pozytywne zaskoczenia:

  • Pozytywnie zaskoczył mnie pokój dzieci, który musiał być w trakcie przearanżowany pod dwójkę pociech.

magdalena wajda
magdalena wajda

  • Dużo ładniej na żywo niż w moim wyobrażeniu wyglądają kolorowe grzejniki na indywidualne zamówienie
  • Przepiękna jest gra nastrojowych świateł
  • Bardziej funkcjonalna niż myślałam jest wąziutka umywalka w małej łazience z dodatkowym blacikiem.
    magdalena wajda

Publikacja

Zdjęcia tej realizacji ukazały sie kwietniowym wydaniu magazynu Czas na Wnętrze w roku 2024.