Eklektyczne mieszkanie w kamienicy

Koncepcja
Są takie wnętrza, w których sama architektura i przestrzeń są inspiracją do stworzenia projektu. To nieduże mieszkanie w pięknej rewitalizowanej kamienicy przy ulicy Wilczej w Warszawie zauroczyło mnie sufitem kolebkowym, otwartą przestrzenią i klasyczną stolarką okienną.

Klienci byli miłośnikami designu, a w trakcie wielu podróży po świecie zgromadzili oryginalne dywany i obrazy. Kolor był więc wpisany w ten projekt.

Wyzwaniem była przestrzeń. Lokal pozbawiony był jakichkolwiek ścian działowych i moim zadaniem było też wyodrębnienie sypialni, gabinetu, pokoju dziennego z kuchnią i jadalnią oraz łazienki.

Do tego projektu przygotowałam szkice, które na początek pokazywały to mieszkanie bez dodatku koloru. Kolor pojawił się na sam koniec, a baza tego wnętrza opiera się na bielach, czerni i ciepłym kolorze drewna.
Materiały
Zastosowałam materiały, które nawiązywały do charakteru kamienicy. Stąd cementowe płytki z bordiurą w kuchni i klasyczne mozaiki w łazience. Sztukaterie pod sufitem i rozety były nieodzowne i znalazły się oczywiście w tym mieszkaniu.
Klienci marzyli o kominku, więc postawiłam na klasyczną elegancką obudowę, w której umieściliśmy nieduży wkład biokominka.
Wytyczne wykonawcze
Wykonawcy otrzymali wytyczne dotyczące ścian, elektryki, podłączeń wod-kan, sztukaterii i całej łazienki oraz kuchni. Bardziej skomplikowany materiał dotyczył zabudowy stolarskiej.
Każdy z elementów wykonany był na zamówienie. Najważniejsza w tej przestrzeni była kuchnia oraz biblioteka z części gabinetowej.

Zależało nam na efekcie książek wiszących w powietrzu, bez podkreślania materiału wspierających je półek. Półki zostały więc wykonane ze stali i zamontowane podtynkowo. Był to bardzo nowatorski pomysł i przysporzył nam wielu problemów na etapie wykonawczym, ale efekt został osiągnięty.

Meble i lampy
Jak już wcześniej zostało to wspomniane, meble i lampy były wybierane z ogromną starannością, bo klientom zależało na formach nietuzinkowych i ikonicznych. Stąd Eames Lounge Chair oraz szklany Noguchi table Vitry czy żyrandol kryształowy Murano.

Dobór tych elementów narzucił eklektyczny charakter tego wnętrza. Łącznikiem jest piękna forma każdego z elementów i jego historia.
Podsumowanie
Ten projekt był dla mnie dużym wyzwaniem, bo wymagał uwzględnienia wielu elementów wywodzących się z różnych stylów.
Obrazy i dywany, które były w posiadaniu moich klientów epatowały kolorem. Intensywność ich formy i barw nie była dla mnie łatwa do opanowania.
Jestem bardzo zadowolona z efektu światła, które wpada do kuchni przez nieduże okno, ale dzięki lustrzanym frontom szafek zostaje rozproszone po całej przestrzeni.